Answers to Questions |
1. 216 mL
2. 30.1 ppm
3. (a) diamagnetic; (b) BO = 3
4. s-MOs:
p-MOs:
5. -57 kJ/mol
6. CF2Cl2
CF2Cl + Cl DH
= + 339 kJ
CF2Cl2
CFCl2 + F DH
= + 485 kJ
7. CF2Cl2
CF2Cl + Cl DH
= + 339 kJ
8.
9.
H2O2 C2h
O3 C2v
HO2- Cs
H2O C2v
O2-2 Dooh
H3O+ C3v
10. B2
11. doublet
12. Use DE = hc/l to get 650 nm
13.
(a) 1.67 g CH4 at 100% efficiency
(b) 11.14 g needed at 15% efficiency
(c) 17.0 L CH4
14.
(a)
(b) no, this is an unusual example; carbon is the king of catenation.
15.
(a) SO2 sulfur dioxide
(b) O3 ozone
(c) CaSO4 calcium sulfate
(d) MgCO3 magnesium carbonate
(e) KO2 potassium superoxide
(f) Na2O2 sodium peroxide
(g) Li2O lithium oxide
(h) BaO2 barium peroxide
(i) H2O2 hydrogen peroxide
(j) Al2O3 aluminum oxide
16. (b) the bond energies between oxygen
and 1st or 2nd row elements are larger (more stable) than bond energies
between oxygen and the other elements, even though they have similar electronegativities
17.
(a) MgO has larger coulombic attraction (+2 and
-2) between ions compared to NaF which has +1 and -1.
(b) should be intermediate in strength
18. S-O bond energies are greater than those for O-O; SO2 has an additional resonance form, O=S=O, unavailable to O3 because the central atom has 10 e. This latter rez form also has FC = 0 on all three atoms.
19. (a) first one must convert to mole fraction:
210,000 ppm O2
XO2 = 0.21 and XO3 = 10/1 x 106 = 1 x 10-5PO2 = XO2 x Ptot and PO3 = XO3 x Ptot
Kp = PO23/PO32 = (XO2 x Ptot)3/(XO3 x Ptot)2
Kp = (XO2)3/(XO3)2 x Ptot
Kp = 0.213/(1 x 10-5)2 x Ptot
Kp = 9 X 107 X Ptot
20. DH = -200 kJ